כאבי ראש רפואה סינית תזונה תזונה
חיפוש :

ילדים חם-קר


כשהיינו ילדים אהבנו מאוד את המשחק חם – קר. מישהו היה מחביא חפץ כלשהו ואנחנו הילדים היינו מנסים למצוא את המחבוא. זה שהחביא היה מנחה אותנו במילים חם- קר או מתחמם- מתקרר: מתחמם - אם היינו בכיוון הנכון, מתקרר – אם לא היינו בכיוון. קר או קפוא כשאיבדנו את הכיוון לגמרי חם - אם היינו ממש קרובים ורותח!!! – כשממש מצאנו את החפץ.

ברפואה הסינית המושגים חום וקור משמשים להגדרת מצב בו שרוי הילד ואף לאבחנה במצב של מחלה.

אצל ילדים המצב הטבעי הוא ברוב המקרים מצב של חום. הכוונה היא לחום פנימי ולאו דווקא לחום מדיד. הסיבה לחום הפנימי בילדים, היא המטבוליזם המואץ והתנועה המתמדת בגוף, בשל קצב הגדילה המהיר שלהם.

הרבה פעמים אנחנו רואים, שבזמן שאנחנו מרגישים שקר לנו, הילדים שלנו מתרוצצים להם בבגדים קצרים עם פנים אדומות ועם  אגלי זיעה מבצבצים על מצחם. החום הפנימי שלהם, הוא גם הסיבה לכך שהם מתנועעים הרבה יותר מאיתנו המבוגרים. ואנחנו תוהים: מאיפה יש לילדים שלנו כל כך הרבה מרץ?

אמנם החום שמיוצר אצל הילדים שלנו הוא חיוני לגדילה ולהתפתחות שלהם, אולם, הרבה פעמים, הם סובלים מחום עודף שאצור בגופם ולא תמיד הם מצליחים לנקז אותו החוצה דרך התרוצצויות, ופעילות נמרצת. החום שאצור בגוף, דומה לסיר לחץ, שחייב מדי פעם לשחרר אדים כדי שהוא לא יתפוצץ.

אחת הדרכים של הילדים לשחרר את החום הפנימי, היא דרך מחלות חום. ברפואה הסינית מאמינים כי מחלות הילדות הקלות של פעם: אדמת, חצבת, אבעבועות רוח, היו דרך טובה לשחרר חום פנימי דרך העלאת הטמפרטורה בגוף (חום מדיד), והוצאת החום דרך העור ע"י פריחה אדומה, מגרדת, חמה למגע. היום, מחלות אלו כבר כמעט לא קיימות, והגוף של הילדים, מוצא דרכים אחרות לשחרר את החום עם מחלות חום אחרות כמו דלקות אוזניים חוזרות, מחלות חום ומחלות בדרכי הנשימה ואפילו בתנועתיות יתר כמו היפראקטיביות, אי שקט ניכר, חוסר קשב וריכוז.

מה אפשר לעשות כדי לעזור לילדים החמים שלנו?

אפשר לאזן את החום הפנימי בעזרת תזונה מופחתת סוכר, חומרים משמרים, מייצבים וצבעי מאכל.

תזונה מסודרת, מבושלת ומזינה הכוללת דגנים מבושלים, ירקות, חלבון מן החי, קטניות ושומן איכותי, יכולה להשביע לזמן ארוך יותר ולהפחית את הצורך בנשנושים מתועשים המלאים בסוכר ובשומן לא איכותי.

טיפולים בדיקור סיני המותאם במיוחד לילדים וצמחי מרפא  תומך בהוצאת החום העודף ובחיזוק מערכות העיכול והחיסון.

אמנם רוב הילדים נוטים יותר לחום, אך ישנם ילדים שנוטים יותר לקור פנימי ובהם מומלץ לתמוך על ידי הימנעות מאכילת מאכלים מקררים קשים לעיכול כמו ירקות חיים, מוצרי חלב, פירות במידה רבה, גלידות וקרטיבים. ניתן להם מזונות עם איכות מחממת ונשמור עליהם ממזג אוויר קר וממזגנים.

 

 


יצירת קשר

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם2all - בניית אתרי אינטרנט