כאבי ראש רפואה סינית תזונה תזונה
חיפוש :

מה החכמים הסינים עשו כדי להתכונן לחורף?

החכמים הסינים האמינו שאם נקשיב לחוקי הטבע ונתאים את עצמנו לאנרגיה של עונת השנה הנוכחית, נוכל לעבור את העונה שבאה אחריה בבריאות טובה.
הם מדברים על המחזוריות בטבע ועל עונות השנה, כתופעה טבעית וממליצים לאדם להתאים את עצמו לאנרגיה של כל עונה ועונה.

תקופת הסתיו היא תקופה של איסוף והתכנסות פנימה, זמן להתעטף בלבוש חם יותר, להיות יותר בתוך הבית, לאגור את המזון בגוף כדי שיזין ויחמם אותנו בחורף, זמן של שמירה על המשאבים לקראת החורף המתקרב.


איך נשמור על עצמנו בעונת הסתיו

כדי לשמור על הבריאות בחורף, מומלץ  לבני האדם לעלות על משכבם מוקדם ולהקיץ השכם בבוקר עם קריאת התרנגול. עליהם להיות שלווים, עליהם לשמור על הראות, נשמתם ורוחם צריכות להתאחד כדי להרגיע את נשימת הסתיו. תרגילי נשימה, תרגול יוגה, טאי צ'י וצ'י קונג.

בטבע, נראה התכוונות והנעה של תמציות החיים פנימה, כמו עצים שמשירים את העלים שלהם על מנת לכוון את האנרגיה שלהם כלפי פנים ופחות להשקיע באנרגיה כלפי חוץ, בעלי החיים האוגרים מזון לקראת החורף.


תזונה מותאמת לעונת הסתיו

מבחינת התזונה, מומלץ  להשתמש במזון המכוון את האנרגיה יותר כלפי פנים ומטה: הטעם המר והטעם המלוח (שניהם ממריצים תהליכי עיכול) הם הטעמים העיקריים לעונת הסתיו. תוספת קטנה לארוחה מהטעם החמוץ מספיקה כדי לסייע לספיגה של המזונות פנימה: לחם שאור, מעט זיתים ללא חומרי שימור, כרוב כבוש, יוגורט, לימון, פירות חמוצים, תה מפקעות ורדים.

הטעם החריף שייך גם הוא לעונת הסתיו, ועוזר לתמיכה בראות ולסילוק ליחה, החריפות צריכה להיות עדינה, שכן טעמים חריפים מדי או בכמות גדולה מדי, עלולים לפתוח את הנקבוביות של העור ולגרום להזעה- איבוד משאבים ולחדירת רוח וקור דרך הנקבוביות.


שימוש בטעמים במצבי שיעול בסתיו

במצב של שיעול יבש בסתיו- הטעם החמוץ מכווץ ראות, מלחלח ומזין נוזלים

במצב של שיעול עם ליחה בסתיו – הטעם החריף עוזר לנקז את הליחה שהצטברה עקב המזונות המתוקים של סוף הקיץ.

חריפות עדינה נמצא בשורשים לבנים כגון: לפת וצנון, שורש פטרוזיליה, שורש כוסברה, שורש סלרי, לפת, גזר, בצל, בצל ירוק, כרישה, שורש ג'ינג'ר, וגם בתבלינים כמו פלפל חריף.

בישול המזון בסתיו צריך להיות ממשוך יותר ועל חום נמוך.


טיפולים לתחזוקת הגוף 

בעונת הסתיו מומלץ לבוא לטיפולים בדיקור סיני ושיאצו כדי לאזן את מערכת החיסון לחזק את מערכת העיכול ולהכין אותן לקראת ההתמודדות עם מחלות החורף ואף למנוע אותן.

במצב של התקררות, שפעת, שיעול ונזלות, סינוסים חסומים ומחלות חורף אחרות, רצוי לבוא לטיפול ולעזור לגוף לצאת מהמחלה בקלות רבה יותר וללא תרופות מיותרות.

 


יצירת קשר

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם2all - בניית אתרי אינטרנט