כאבי ראש רפואה סינית תזונה תזונה
חיפוש :

גיל המעבר - מיצירה ליצירתיות

המנופאוזה-הפסקת הווסת, נקרא בעברית-גיל המעבר. מעבר שנתפס אצל רבים מאיתנו למעבר שלילי מהשלב הפורה בחיים לשלב של פחות חיוניות והתקדמות אל עבר ההזדקנות.

אני רוצה להתייחס למעבר הזה כאל מעבר חיובי וחיוני לך כאישה ולחברה הסובבת אותך. מעבר מפוריות המאפשרת יצירת חיים לפוריות ויצירתיות בחיים. איך שינוי נקודת המבט שלך על גיל המעבר יכול לשנות את השלב הזה בחייך, ולעזור לך לחוות אותו כשלב מלא בפוטנציאל וכר פורה להבנה ולהכרה בכוח הטמון בך.

"כמו מטען חשמלי, מחזור הווסת, והגאות והשפל של האנרגיה הם 'זרם חילופין'. בגיל המעבר זרם האנרגיה מתגבר ומתייצב, כמו "זרם ישר" אנחנו נטענות באנרגיה עד לדרגה שבה אנו פותחות את עצמנו לתבונת הזקנה." (פרידה שו)

בשנות הפוריות שלנו בתקופת החיים בה הגוף שלנו מכין את עצמו להזנה של עובר, אנו חוות את המחזור החודשי. מדי חודש בחודשו, הרחם שלנו מרפד את עצמו בהתרגשות לקראת המאורע המשמח. מדי חודש בחודשו, אם אין הפריה, הרחם מתרוקן מהדם העשיר בחומרים מזינים ואנו חוות את הדימום הווסתי. המשאבים שהגוף השקיע ברחם, הרקמות, הדם והנוזלים, מתנקים מהגוף ומפנים מקום למחזור חדש של הבשלה והכנה, ציפייה והתרגשות לקראת הריון פוטנציאלי.

בתקופת החיים בה המחזור החודשי מפסיק הגוף שלנו חווה תקופת מעבר, תקופה שיכולה להיות הפכפכה ומבלבלת לעתים. המחזור כבר לא סדיר או לא מופיע כלל ויש חוסר איזון הורמונאלי, היכול לגרום לתופעות של גלי חום, חרדות,דפיקות לב מהירות והזעות לילה. תקופת המעבר ועוצמת הסימפטומים שלה משתנה מאישה לאישה ויכולה להתמשך זמן קצר או מספר שנים. בתום תקופת המעבר מתחיל הגוף שלנו להיות פנוי להשקעת המשאבים שלו והזרמת הדם לנתיבים אחרים. במקום שהדם יזרום מהלב אל הרחם, הדם זורם מהלב ומזין את המוח.

בתרבויות ובשבטים ששימרו את המסורת העתיק, אישה שעברה את גיל המעבר, הופכת להיות אישה חכמה שמייעצת ומעניקה מתבונתה לשאר בני ובנות השבט. המעמד החברתי שלה עולה. עצם ההתייחסות המכבדת, המאפשרת מקום של תרומה לקהילה כבר מפחיתה בהרבה את היחס של האישה לעצמה ואת תופעות של גיל המעבר כמו גלי חום, הזעות ליליות, דפיקות לב מהירות, התדלדלות העצם, יובש ברקמות הרכות, הידלדלות רקמת הנרתיק, סיכון למחלות לב ועוד.

בתרבות המערבית, תרבות המשועבדת  ליופי חיצוני ולנעורים ומעודדת חשש מפני ההזדקנות (העולם שייך לצעירים), מעודדים אותנו הנשים להישאר צעירות לנצח, באמצעות טיפול בהורמונים חלופיים (המגבירים את הסיכון לבעיות בכיס המרה,ולמחלות כמו סרטן השד, שלפוחית השתן או סרטן הכבד), הזרקת בוטוקס וניתוחים להרמת פנים וחזה. גישה זו מביאה עמה הרבה היבטים שעלולים להעכיר את החוויה שאמורה להיות מצמיחה ומעצימה.

השנים שבין הגיל 42-52 נחשבות לשנים בהן אישה מתחילה לעצב את חייה כך שהערכים העמוקים ביותר שלה באים לידי ביטוי בחיי היום יום שלה. היא מבטאת את האמת שלה יותר ומתנצלת פחות. זהי תקופה בה נשים עומדות מול השינויים וחוקרות את ההיבטים החדשים בזהות שלהן.

סביב הגילאים 49-55 רוב הנשים חוות טלטלות הורמונאליות חזקות. אם את חווה הזעות, גלי חום, דפיקות לב מהירות בעיות שינה, את עשויה להרגיש שאת זקוקה לתמיכה.

 

עם טיפול מתאים אפשר לתמוך בתהליך של גיל המעבר

טיפולים לאיזון הורמונאלי, לאיזון רגשי לתמיכה בשינה טובה ומיתון גלי החום בתזונה סינית ומקרוביוטית ובתמיכה של דיקור סיני, שיאצו וצמחי מרפא יתנו לך את המענה עד שהגוף יסתגל למאזן החדש ויתייצב. אז תוכלי להאמין ביכולת שלך להישאר חזקה וחיונית לאורך כל חייך, להתפנות לעשייה ויצירה, לפעילות חברתית ותרומה של ניסיון החיים שלך לקהילה בדיוק כמו שחכמות השבט עושות בתרבויות מסורתיות.

להזדקן בחן ובבריאות טובה
גיל המעבר הוא זמן טוב להתרכז במניעת הבעיות המתגברות בשלב הזה, גם אם אינן קשורות ישירות להפסקת הווסת.
היום יש לנו הרבה ידע רפואי מערבי המאפשר לנו לדעת את מצבנו בנוגע לחילוף חומרים, לצפיפות העצם ולבריאות הלב. הדרך הטובה ביותר לעבור באמצעותה את השינוי היא ניצול הידע הרפואי המערבי בשילוב דרכי הריפוי המשלימות של המזרח החל ממדיטציה, ועד לדיקור סיני/יפני וצמחי מרפא ותזונה.

בלוטת האדרנל והקשר שלה לגיל המעבר
הפסקת הווסת הוא שלב בחיים בו השחלות שלנו בכשל של ייצור הורמונים, כמו אסטרוגן, טסטוסטרון ואנדרוגנים (קבוצת הורמונים הגורמת להתפתחות מערכת הרבייה הזכרית ומופרשים בכמות מועטה אצל נשים) אשר מורידות את רמת הרווחה של נשים בגיל המעבר. אבל...

חדשות טובות! הורמונים אלו נוצרים בעוד מקומות בגוף כמו בבלוטת האדרנל, בעור, בשרירים, במוח, בבלוטת האצטרובל, בזקיקי השיער ובשומן הגוף. למעשה כמות ההורמונים שמיוצרת באתרים אלה, מוכפלת כאשר הייצור בשחלות יורד בגיל הפסקת הווסת. לכן, לאישה בריאה בגיל המעבר יש אמצעים טבעיים להתמודד בעזרתם עם השינוי ולא זקוקות לתחליפי הורמונים.
השאלה אם המעבר הזה יהיה קל או לא, תלויה מאוד באיכות של בלוטות האדרנל שלך ובתזונה שלך.
לכן חשוב מאוד להיות ערה למצב בלוטת האדרנל גם שנים רבות לפני גיל המעבר. אם בלוטת האדרנל שלך מרוקנת ומותשת - יש סיכון רב יותר שתסבלי מתשישות כללית ומסימפטומים של גיל המעבר.

סימנים שמצביעים על התשת האדרנל

  • אם את מתעוררת וחווה קושי לצאת מהמיטה
  •  אם את זקוקה לכוס קפה או שתיים כדי להתחיל את היום
  • אם את זקוקה לחטיפים מתוקים וקפאין כדי לעבור את היום
  • אם את מתקשה להירדם בלילה על אף התשישות שאת מרגישה  
  • אם את מאבדת את העניין במין.

הסיבה שבלוטת האדרנל אינה מתפקדת ביעילות  היא בדרך כלל כתוצאה מתזונה לא מתאימה, מחלה קשה, החלמה מניתוח, עבודה במשמרות לילה, מתחים יום יומיים ומתחים מתמשכים, מחסור בשינה ועוד. טיפול טבעי לגיל המעבר המשלב דיקור סיני לגיל המעבר, שינויים בתזונה ובאורח החיים, שיפור באיכות השינה ועוד, תורמים למידת החוויה הטובה שגיל המעבר מביא עימו.

איך אנו יכולות לשנות את התפיסה השלילית האופפת את גיל המעבר ולהפוך אותה לחוויה החיובית שהיא אמורה להיות?
כל אישה יכולה להקשיב לקול הפנימי האישי שלה, כדי להבין את הדרך הכי נכונה לה, לעבור שלב זה בחיים, מתוך אמונה בכוח שלה ליצור חיים בריאים ומלאים ביצירה.


יצירת קשר

השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם2all - בניית אתרי אינטרנט